flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ухвала по справі № 925/674/21 від 23 листопада 2021 року (визнання кредитором)

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

23 листопада 2021 року                                        м. Черкаси                                          Справа № 925/674/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:

від кредиторів: Іщенко Р.П. – представник Регіонального   відділення   Фонду   державного   майна  України   по Київській, Черкаській та Чернігівській областях,

від Державного підприємства «Укрриба» – не з’явився,

від боржника – не з’явився,

розпорядника майна – арбітражного керуючого Новосельцева В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області заяву Державного підприємства «Укрриба» (25592421) від 06 вересня 2021 № 11-09/92 з грошовими вимогами до боржника

у справі за заявою Ларіна Миколи Валентиновича

до Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп»

про банкрутство юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.06.2021 відкрито провадження у справі № 925/674/21 про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп»; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп»; введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Новосельцева Володимира Петровича, встановлено основну грошову винагороду арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна; вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів; встановлено строк для подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів до 30 липня 2021 року; визначено дату попереднього засідання суду у справі – 07   вересня 2021 року; встановлено строк для проведення розпорядником майна разом з боржником інвентаризації майна боржника до 15.09.2021.

         24 червня 2021 року на офіційному сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за № 66702 розміщено повідомлення про відкриття провадження у справі № 925/674/21 про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп».

Державне підприємство «Укрриба» подало до суду 12.10.2021 (09.10.2021 згідно з відміткою на поштовому конверті) заяву про визнання грошових вимог до боржника (вх. № 16263/21),  відповідно до якої заявник просить суд визнати грошові вимоги в сумі 1 454 931,37 грн, з яких: 1 119 218, 07 грн заборгованість з орендної плати по договору, 91 059,45 грн інфляційних втрат, 207 955,77 грн пені та 36 698,09 грн 3 % річних.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 28.10.2021 заяву Державного підприємства «Укрриба» прийнято та призначено до розгляду у судовому засіданні на 09 листопада 2021 року.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 09.11.2021 розгляд заяви Державного підприємства «Укрриба» відкладено на 23.11.2021.

Представник Державного підприємства «Укрриба» у судові засідання не з’являвся, керівник направляв клопотання про розгляд заяви без участі Державного підприємства «Укрриба».

У судових засіданнях представник боржника визнав наявність боргу; розпорядник майна повідомив, що вимоги ДП «Укрриба» розглянуті, є конкурсними, належно обґрунтованими та їх належить  визнати; представник Регіонального   відділення   Фонду   державного   майна   України   по Київській, Черкаській та Чернігівській областях не заперечував проти визнання кредиторських вимог ДП «Укрриба».

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв’язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі ДП «Укрриба».

Заслухавши представників боржника, кредитора, розпорядника майна, розглянувши заяву та наявні в матеріалах справи докази,  суд зазначає таке.

Відповідно до частин 1 та 4 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов’язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов’язковими так само, як вони є обов’язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Заявлені вимоги в розмірі 1 454 931,3761 грн обґрунтовані тим, що боржник прийняв у строкове платне користування державне індивідуально визначене нерухоме майно – гідротехнічні споруди, що перебувають на балансі Державного підприємства «Укрриба» та не сплачує орендну плату за користування майном.

Так, 15.02.2019 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Черкаській області (орендодавцем) та Приватним акціонерним товариством «ЧЕРКАСИРИБГОСП» (орендарем) було укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 1933 (також по тексту – договір), за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування державне індивідуально визначене нерухоме майно – гідротехнічні споруди в межах Жашківського, Городищенського, Черкаського, Канівського та Кам’янського районів в кількості 479 інвентарних об’єктів, назви та реєстрові номери яких визначені згідно з висновком про вартість (далі – майно), розміщене в адмінмежах Черкаської області:

- Жашківський район: Конелівська с/р, Бузівська сільська ОТГ, Соколівська ОТГ;

- Городищенський район: В'язівська с/р, Воронівська с/р;

- Черкаський район: Леськівська с/р, Худяківська с/р. Сагунівська с/р, Червонослобідська с/р;

- Канівський район: Степанецька сільська ОТГ, Козарівська с/р;

- Кам’янський район: Радиванівська с/р, Лузанівська с/р, Телепинська с/р, Баландинська с/р,

що перебуває на балансі Державного підприємства «Укрриба» (код за ЄДРПОУ 25592421, поштова адреса: вул.  Тургенєвська, буд. 82-А, м.  Київ, 04053) (далі – балансоутримувач, заявник), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на 30.09.2018 і становить за незалежною оцінкою 25  080  147,76 грн без ПДВ (п. 1.1 договору).

Майно передається в оренду з метою використання в рибогосподарській діяльності (п. 1.2 договору).

Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку – грудень 2018 року 217  254,25 грн. Розмір орендної плати за перший місяць оренди – лютий 2019 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень, лютий 2019 року (п. 3.1 договору).

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.3 договору).

Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 70 % до 30 % щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж (п. 3.6 договору).

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 договору співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати. Нарахування пені припиняється через 12 місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано (п. 3.7 договору).

Цей договір укладено строком на два роки і 364 дні та діє з 15.02.2019 до 13.02.2022 включно (п. 10.1 договору).

Сторони узгодили, що договір буде достроково розірвано на вимогу орендодавця, якщо орендар користується майном не відповідно до умов договору; погіршує стан майна; не сплачує орендну плату протягом трьох місяців підряд, з дати отримання такої вимоги (повідомлення); не робить згідно з умовами цього договору поточний ремонт майна; без письмового дозволу орендодавця передав майно, його частину у користування іншій особі; перешкоджає співробітникам орендодавця та/або уповноваженого органу управління здійснювати контроль за використанням майна, виконання умов договору (п. 10.7 договору).

У разі припинення або розірвання договору, майно протягом трьох робочих днів орендар повертає балансоутримувачу (або юридичній особі, яку вкаже орендодавець) (п. 10.10 договору).

Якщо орендар не виконує обов’язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення (пункт 10.12 договору).

Згідно з актом приймання-передавання нерухомого майна від 15.02.2019 орендодавець передав орендарю, а орендар прийняв у строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене нерухоме майно – гідротехнічні споруди в межах Жашківського, Городищенського. Черкаського, Канівського та Кам’янського районів в кількості 479 інвентарних об’єктів, що перебувають на балансі Державного підприємства «Укрриба».

Укладений між сторонами правочин за своєю правовою природою є договором найму (оренди), який підпадає під правове регулювання Глави 58 статей 759-797 Цивільного кодексу України, параграфу 5 глави 29 Господарського кодексу України та Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (у редакції чинній на період спірних правовідносин, далі – Закон).

В силу статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з положеннями Цивільного кодексу за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (статті 759, 762 Цивільного кодексу України).

Згідно з статтею 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Об’єктами оренди згідно з статтею 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», серед іншого, є: цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць).

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону орендодавцями, серед інших, є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва – щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях здійснює повноваження у сфері приватизації, оренди державного майна, управління корпоративними правами держави у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності та є правонаступником Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області відповідно до наказу Фонду державного майна України від 05.08.2019 № 786 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України».

Судом встановлено, що укладений між сторонами договір, у частині визначення істотних умов, відповідає типовому договору оренди відповідного майна, форму якого затверджує Фонд державного майна України.

У статті 19 Закону визначено, що орендна плата це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування об’єктом незалежно від результату господарської діяльності.

Боржник систематично порушуючи умови договору, не перераховував оренду плату за користування державним майном.

Заявник 24.02.2020 звертався до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою про стягнення з боржника заборгованості за період з 16.03.2019 по 24.02.2020 (стягнення орендної плати з лютого 2019 по січень 2020 року включно) на загальну суму (без урахування штрафних санкцій) 1 019 775, 57 грн.

Під час розгляду справи № 925/262/20 з вказаним позовом боржник 24.07.2020 сплатив 1 019 775,57 грн заборгованості з орендної плати по договору, 115 391,36 грн пені, 3 % річних у розмірі 15 735, 09 грн, інфляційні нарахування у розмірі 6 205,39 грн та 17 356, 62 грн судового збору (всього 1 174 464,03 грн). Провадження у справі № 925/262/20 закрито.

Судом також встановлено, що рішенням Господарського суду Черкаської області від 03.03.2021 повністю задоволено позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях до Приватного акціонерного товариства «ЧЕРКАСИРИБГОСП» та ухвалено стягнути з останнього заборгованість, яка виникла, у зв’язку з неналежним виконанням відповідачем зобов’язання щодо оплати вартості оренди за користування державним майном за період з серпня 2019 року до липня 2020 року (включно) у розмірі 1  683  923,54 грн заборгованості, 126 320,69 грн пені та 27 153,66 грн судового збору.

Заявник зазначає, що у зв’язку з направленням орендодавцем вимоги (повідомлення) № 50-12.01-1383 від 06.04.2021 про розірвання договору, у якій він просив божника погасити заборгованість за фактичний час користування майном та протягом 3 робочих днів з дня отримання заяви повернути орендоване майно у встановленому договором порядку, договір вважається з цього часу припиненим.

Щодо посилання заявника на припинення дії договору, з огляду на направлення орендодавцем вимоги (повідомлення) №50-12.01-1383 від 06.04.2021 про розірвання договору, то суд оцінює такі доводи критично, з огляду на те, що вказана вимога, хоча і була отримана 08.04.2021 представником Приватного акціонерного товариства «ЧЕРКАСИРИБГОСП», проте, вказана особа не уповноважена представляти, тобто вчиняти юридично значимі дії від імені Приватного акціонерного товариства «ЧЕРКАСИРИБГОСП».

У частині 1 статті 92 Цивільного Кодексу України встановлено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі. Згідно з частиною 1 статті 10 цього Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними.

Як зазначено у Витязі з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Приватного акціонерного товариства «ЧЕРКАСИРИБГОСП» у графі «Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи» такими особами є: Пінчук Дмитро Юрійович – керівник та Новосельцев Володимир Петрович – розпорядник майна.

Отже, отримання вимоги не уповноваженою особою не тягне за собою настання наслідків у вигляді припинення договору, а відповідно і зобов’язань сторін за цим договором.

Вказане встановлене рішенням Господарського суду Черкаської області від 11.08.2021 у справі № 925/519/21 за позовом орендодавця до боржника, третя особа – ДП «Укрриба», про стягнення 1 509 093,28 грн, яким також позов задоволено повністю, ухвалено стягнути з ДП «Укрриба» на користь орендодавця за період з жовтня 2020 року по травень 2021 року 1 354 949,41 грн заборгованості з орендної плати, 154 143,87 грн пені та 22 636,39 грн судового збору.

Згідно з частиною 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, заявник зазначає, що за період з 16.03.2020 по 08.04.2021 у боржника перед ним утворилася заборгованість з орендної плати на загальну суму 1 336 472, 31 грн (за користування майном з 01 лютого 2020 року по 08 квітня 2021 року).

Заявник ПрАТ «Черкасирибгосп» зарахував суму сплаченого завдатку у розмірі 217 254, 24 грн в рахунок орендних платежів за останні місяці оренди: квітень, березень та частково лютий 2021 року.

87 421,28 + 33 997,17 + 88 907,45 + 34 575,12 + 23 874,60 + 9 284,56 = 278 060,18 – 217 254,24 = 60 805, 94 грн (залишок заборгованості за лютий 2021 року).

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України порушення зобов’язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний   сплатити   суму   боргу   з   урахуванням   встановленого   індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Стаття 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями у розумінні цього Кодексу визначає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання. А частина 4 статті 231 Господарського Кодексу України встановлює, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Відповідальність за несвоєчасну сплату орендної плати передбачена договором у вигляді сплати пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати. При цьому нарахування пені припиняється через 12 місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.

На підставі наведених положень договору та закону позивач нарахував відповідачу 207 955,77 грн пені, а також на підставі ст. 625 ЦК України 91 059,45 грн інфляційних втрат та 36 698,08 грн трьох процентів річних.

Розрахунок перевірено судом, розрахунок виконано вірно.

Судом встановлено, що заявник належними та допустимими доказами довів порушення боржником своїх зобов’язань за договором; вимоги не заперечуються ні боржником, ні розпорядником майна та визнаються судом у повному обсязі.

Вимоги Державного підприємства «Укрриба» виникли до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, та є конкурсними, проте заявлені після закінчення строку, встановленого у ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, а тому кредитор – Державне підприємство «Укрриба» не має права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

За подання заяв кредитора в силу приписів ч. 3  ст. 45 Кодексу  України з процедур банкрутства сплачується судовий збір. Даний судовий збір не являється грошовими вимогами кредитора до боржника, а за своєю правовою природою є витратами, понесеними кредитором в процесі розгляду грошових вимог кредитора, які мають спеціальний порядок відшкодування, передбачений нормами  ГПК України  та не можуть бути стягнуті окремо від цього провадження (судом враховано позицію Верховного Суду викладену у постанові від 22.10.2020 року у справі № 904/4387/19).

Сплачений заявником судовий збір в сумі 4 540,00 грн за подання заяви з грошовими вимогами до боржника, підлягає внесенню до реєстру вимог кредиторів у першу чергу.

Керуючись ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст. 45, 64  Кодексу України з процедур банкрутства, господарський  суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву Державного підприємства «Укрриба» (код 25592421) від 06 вересня 2021 № 11-09/92 з грошовими вимогами до боржника.

 Визнати Державне підприємство «Укрриба» (вул. Тургенєвська, 82-А, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 25592421) кредитором Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, 2, ідентифікаційний код 00476814) з грошовими вимогами  у розмірі 1 454 931,37 грн, з яких підлягають задоволенню 1 246 975,60 грн заборгованості (конкурсні без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів) – в четверту чергу, 207 955,77 грн пені – в шосту чергу та 4 540,00 грн судових витрат – в першу чергу.

Ухвала суду набрала законної сили 23 жовтня 2021 року.

Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 ГПК України.

Суддя                                                                                                                                   О.В. Чевгуз