18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА

23 січня 2024 року                                               Черкаси                                             Справа № 10/1020

Вх. суду № 19511/23 від 23.11.2023

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Миколенко А.С.,

у судове засідання не з’явились: ліквідатор банкрута, представники від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Черкаського обласного центру зайнятості,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву від 22.11.2023 №10/1020/707

заявника, боржника у особі ліквідатора банкрута,

про стягнення сум грошової винагороди арбітражного керуючого з кредиторів пропорційно розміру їх вимог

у справі за заявою

ініціюючого кредитора, Управління Пенсійного фонду України в Кам’янському районі,

до боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські національні напої",

про банкрутство юридичної особи,

УСТАНОВИВ:

1. Арбітражний керуючий Голінний А.М. подав до суду заяву від 22.11.2023 №10/1020/707 з вимогою про стягнення сум грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого з кредиторів пропорційно розміру їх вимог, зокрема:

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) на користь арбітражного керуючого Голінного Андрія Михайловича (свідоцтво №1407 від 16.07.2013, адреса офісу: 18001, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13; адреса реєстрації: 18035, м. Черкаси, вул. Канівська,7, кв.66, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2913506757) кошти в якості основної грошової винагороди ліквідатора ТОВ "Українські національні напої" у справі №10/1020 у сумі 1044163,21 грн.;

стягнути з Черкаського обласного центру зайнятості (18008, м. Черкаси, вул. Володимира Ложечнікова, 56, ідентифікаційний код 02771598) на користь арбітражного керуючого Голінного Андрія Михайловича Голінного Андрія Михайловича (свідоцтво №1407 від 16.07.2013, адреса офісу: 18001, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13; адреса реєстрації: 18035, м. Черкаси, вул. Канівська, 7, кв.66, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2913506757) кошти в якості основної грошової винагороди ліквідатора ТОВ "Українські національні напої" у справі №10/1020 у сумі 60766,65 грн.;

видати накази з дотриманням встановлених Законом України "Про виконавче провадження" вимог.

1. Присутній у судовому засіданні 03.01.2024 арбітражний керуючий Голінний А.М. заяву підтримав.
  2. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника, представники яких не з'явились, були належним чином повідомлені про дату і час розгляду справи, однак причин неявки не повідомили.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв’язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з’явились.

1. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

1. Заслухавши представників учасників справи про банкрутство боржника та дослідивши наявні у справі докази суд встановив наступне.

27.05.2010 ухвалою суду порушено провадження у справі про банкрутство боржника.

08.06.2010 постановою суду від  боржника визнано банкрутом.

24.12.2014 ухвалою суду ліквідатором банкрута призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Голінного А.М..

25.06.2015 ухвалою суду установлено щомісячний розмір грошової винагороди ліквідатора банкрута два мінімальних розміри заробітної плати.

30.06.2016 ухвалою суду здійснено заміну ініціюючого кредитора - Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі, на Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області.

20.06.2017 ухвалою суду затверджені звіт №1 про оплату послуг арбітражного керуючого Голінного А.М. за виконання обов’язків ліквідатора банкрута на суму 97664,65 грн. за період з 24.12.2014 по 31.05.2017 та звіт №1 про витрати арбітражного керуючого Голінного А.М. за виконання обов’язків ліквідатора банкрута на суму 4850,37 грн. за період з 24.12.2014 по 31.05.2017.

26.10.2017 ухвалою суду здійснено заміну Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області на його правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області.

10.01.2018 ухвалою суду затверджені звіт №2 про оплату послуг арбітражного керуючого Голінного А.М. за виконання обов’язків ліквідатора банкрута, згідно якого сума за період з 01.06.2017 по 30.11.2017 складає 38400,00 грн., та звіт №2 про витрати арбітражного керуючого Голінного А.М. під час виконання обов’язків ліквідатора банкрута, згідно якого сума понесених витрат за період з 01.06.2017 по 30.11.2017 складає 1356,00 грн.

14.06.2018 ухвалою суду здійснено заміну Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду  України Черкаської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

22.06.2018 ухвалою суду здійснено заміну кредитора - Смілянської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування  з тимчасової втрати працездатності на його правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області.

23.08.2018 №2 ухвалою суду затверджені звіт №3 про оплату послуг арбітражного керуючого Голінного А.М. за виконання обов’язків ліквідатора ТОВ "Українські національні напої" в період з 01.12.2017 по 31.05.2018 у сумі 43630,00 грн. та звіт №3 про витрати арбітражного керуючого Голінного А.М. під час виконання обов’язків ліквідатора ТОВ "Українські національні напої" за період з 01.12.2017 по 31.05.2018 у сумі 1823,57 грн.

10.05.2019 ухвалою суду затверджено звіт №4 ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., про оплату послуг на суму 67768 грн. і відшкодування витрат ліквідатора банкрута на суму 9148,77 грн. за період з 01.06.2018 до 28.02.2019.

05.09.2019 ухвалою суду затверджені звіт №5 про оплату послуг арбітражного керуючого Голінного А.М. за період виконання ним повноважень ліквідатора банкрута з 01.03.2019 до 30.07.2019 в розмірі 41730 грн., виплату якої не здійснено, та звіт №5 про витрати, здійснені арбітражним керуючим Голінним А.М. за період виконання повноважень ліквідатора банкрута з 01.03.2019 до 30.07.2019 в розмірі 2213,55 грн., які за рахунок майна боржника не відшкодовано.

14.04.2020 №2 ухвалою суду визначено з 21.10.2020 основну грошову винагороду арбітражного керуючого за кожний місяць виконання повноважень ліквідатора банкрута – три розміри мінімальної заробітної плати.

06.04.2021 ухвалою суду затверджено звіти ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М.:  №6 про оплату послуг за період з 01.08.2019 до 20.10.2019 на суму  22076,52 грн., виплату якої не здійснено; звіт №7 про нарахування грошової винагороди за період з 21.10.2019 до 28.02.2021 на суму 238832,23 грн., виплату якої не здійснено; звіт №6 про здійснені витрати за період з 01.08.2019 до 28.02.2021 на суму 7202,30 грн., які за рахунок майна боржника не відшкодовано.

23.11.2021 ухвалою суду затверджені: звіт ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., №8 про нарахування і виплату грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора банкрута за період з 01.03.2021 до 31.08.2021 на суму 108000,00 грн., виплату якої не здійснено; звіт ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., №7 про здійснення та відшкодування витрат за період з 01.03.2021 до 31.08.2021 на суму 14436,29 грн., які за рахунок майна боржника не відшкодовано.

04.10.2022 ухвалою суду затверджені звіт ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., №9 про нарахування і виплату грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора банкрута за період з 01.09.2021 до 31.08.2022 на суму 229500,00 грн., виплату якої не здійснено, та звіт ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., №8 про здійснення та відшкодування витрат за період з 01.09.2021 до 31.08.2022 на суму 5706,46 грн., які за рахунок майна боржника не відшкодовано.

30.03.2023 №1 ухвалою суду затверджені звіт ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., від 28.02.2023 №10 про нарахування і виплату грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора банкрута за період з 01.09.2022 до 28.02.2023 на суму 120000,00 грн., виплату якої не здійснено, та звіт ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., від 28.02.2023 №9 про здійснення та відшкодування витрат за період з 01.09.2022 до 28.02.2023 на суму 2692,00 грн., які за рахунок майна боржника не відшкодовано.

16.05.2023 ухвалою суду здійснено заміну первісного кредитора, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Черкаській області, на його правонаступника, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

17.10.2023 ухвалою суду (із виправленою згідно з ухвалою суду від 25.10.2023 опискою) здійснено заміну первісного кредитора, Кам'янського районного центру зайнятості,  на правонаступника, Черкаський обласний центр зайнятості.

1. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.

Відповідно до п.4 Прикінцевих і перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства (далі – Кодекс) з дня введення його в дію (21.10.2019) подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч.1 ст.2  Кодексу провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом,    Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень   Господарського процесуального кодексу України      та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень ст.30 Кодексу:

арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду; грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород;

сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі;

у разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі, або коштів фонду, створеного кредиторами для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (у разі його створення);

витрати арбітражного керуючого, пов’язані з виконанням ним повноважень у справі, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Кодексом, крім витрат на страхування його професійної відповідальності, а також витрат, пов’язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг;

кредитори можуть створювати фонд для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Порядок формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) та затверджуються ухвалою господарського суду.

Відповідно до ч.2, ч.3, ч.6 ст.43 Конституції України використання примусової праці забороняється (…); кожен має право на (…) заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ч.2 ст.4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікованої Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997) ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов`язкову працю.

1. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.

Кодексом України з процедур банкрутства  визначено, що сплата грошової винагороди арбітражного керуючого у справі про банкрутство можлива за рахунок: 1) коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі; 2) коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі; 3) коштів фонду, створеного кредиторами для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (у разі його створення).

Надання послуг арбітражного керуючого відбувається виключно на платній основі. Законодавством не передбачено випадків здійснення своїх повноважень арбітражним керуючим безоплатно.

При цьому, відмова від авансування, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на виплату винагороди арбітражному керуючому можна розцінювати як примушування до безоплатної праці та суперечить ст.43 Конституції України.

Оплата послуг ліквідатора за період виконання ним своїх повноважень здійснюється за рахунок коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу його майна (майнових прав), або коштів фонду, створеного кредиторами для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (у разі його створення).

При цьому, керуючись принципом пропорційності голосів кредиторів на зборах кредиторів кількості їх грошових вимог відповідно до  ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд вправі застосувати такий принцип до розподілу між кредиторами витрат, пов'язаних з проведенням ліквідаційної процедури (в тому числі на виплату грошової винагороди та відшкодування витрат ліквідатора), за відсутності у боржника коштів від господарської діяльності, від реалізації його майна та рішення комітету кредиторів про утворення фонду для оплати грошової винагороди ліквідатору чи відшкодування його витрат (правові позиції Вищого господарського суду України у постанові від 27.10.2015, справа №911/1056/13).

Згідно з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 01.08.2018 у справі №912/1783/16, від 30.01.2019 №910/32824/15, якщо оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів, виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам. Законодавець не ставить порядок розподілу витрат на оплату послуг ліквідатора в залежність від майнового стану кожного кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), від джерел фінансування того чи іншого кредитора, а також від майнових результатів арбітражного керуючого у справі про банкрутство. Тобто, не виявлення ліквідатором боржника в процедурі ліквідації майна боржника, чи інших його активів та грошових коштів, жодним чином не впливає на оплату його послуг.

Отже, витрати на оплату послуг арбітражного керуючого, який виконував повноваження ліквідатора банкрута, підлягають оплаті за рахунок кредиторів пропорційно їх грошовим вимогам.

Кредиторами боржника є:

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області  на суму 10650,64 грн. (94,5%);

Черкаський обласний центр зайнятості на суму 619,83 грн. (5,5 %).

Разом до реєстру вимог кредиторів боржника станом на 17.10.2023 включені вимоги на загальну суму 12670,47 грн.

Загальна сума нарахованої грошової винагороди становить 1108101,39 грн. Заявник вказує на часткову виплату йому грошової винагороди у розмірі 3171,53 грн.. Загальна сума невиплаченої арбітражному керуючому Голінному А.М. основної грошової винагороди становить 1104929,86 грн. і підлягає стягненню з кредиторів (пропорційно розміру визнаних грошових вимог).

Арбітражний керуючий у своїй заяві просить стягнути пропорційно кошти з частини кредиторів, що є його правом.

Суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню повністю і кошти підлягають стягненню у таких сумах: з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 1044163,21 грн. та з Черкаського обласного центру зайнятості 60766,65 грн.

Керуючись ст.234, 235 ГПК України, ст.30 Кодексу України з процедур банкрутства, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Голінного А.М., від 22.11.2023 №10/1020/707 задовольнити повністю.

1.1. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) на користь арбітражного керуючого Голінного Андрія Михайловича (свідоцтво №1407 від 16.07.2013, адреса офісу: 18001, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13; адреса реєстрації: 18035, м. Черкаси, вул. Канівська,7, кв.66, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2913506757)     1 044 163,21 грн. (один мільйон сорок чотири тисячі сто шістдесят три гривні двадцять одна копійка) грошової винагороди арбітражного керуючого.

Наказ видати.

1.2. Стягнути з Черкаського обласного центру зайнятості (18008, м. Черкаси, вул. Володимира Ложечнікова, 56, ідентифікаційний код 02771598) на користь арбітражного керуючого Голінного Андрія Михайловича Голінного Андрія Михайловича (свідоцтво №1407 від 16.07.2013, адреса офісу: 18001, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13; адреса реєстрації: 18035, м. Черкаси, вул. Канівська, 7, кв.66, реєстраційний номер облікової картки платника податків 2913506757) 60 766,65 грн. (шістдесят тисяч сімсот шістдесят шість гривень шістдесят п'ять копійок) грошової винагороди арбітражного керуючого.

Ухвала суду набрала законної сили 05.02.2024. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 05.02.2024.

Направити цю ухвалу рекомендованим листом арбітражному керуючому Голінному А.М. усім кредиторам (2).

Суддя                                                                                                                          Хабазня Ю.А.