flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

ДСА України продовжує вживати заходів із недопущення розповсюдження COVID-19 в системі правосуддя

19 червня 2020, 16:49

У зв’язку з продовженням зростання в державі кількості заражених на  гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, Державна судова адміністрація України продовжує вживати необхідних заходів із недопущення її розповсюдження,  збереження життя, здоров’я і забезпечення безпеки працівників та відвідувачів органів системи правосуддя.

В умовах небезпечної епідеміологічної ситуації суди та органи в системі правосуддя віднесені до установ зони ризику, оскільки саме судові установи відвідує значна кількість населення. 

Враховуючи положення статті 55 Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" правосуддя має бути безперервним з метою дотримання конституційних гарантій на захист прав і свобод людини і громадянина судом.

Рада суддів України своїм рішенням рекомендувала встановити особливий режим роботи судів з використанням системи «Електронний суд» та режиму відеоконференції.

З метою недопущення розповсюдження інфекційних захворювань, у тому числі, спричинених коронавірусом, збереження життя, здоров’я і забезпечення безпеки працівників та відвідувачів органів системи правосуддя, на виконання Закону України від 17.03.2020 № 530-IX та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 Державною судовою адміністрацією України, апеляційними та місцевими судами, а також іншими органами в системі правосуддя вжито заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків розповсюдження коронавірусної інфекції, зокрема:

- здійснюється інформування відвідувачів і працівників суду про шляхи поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 та заходи профілактики і реагування на виявлення симптомів захворювання. Відповідну інформацію розміщено в загальнодоступних місцях у приміщеннях судів та органів системи правосуддя, а також на офіційних сторінках веб-порталу "Судова влада України";

- припинено всі заходи, не пов’язані з процесуальною діяльністю суду та забезпеченням діяльності органів судової влади (круглі столи, семінари, дні відкритих дверей тощо);

- тимчасово зупинено особистий прийом громадян керівництвом  установи та розміщено на офіційному сайті веб-порталу "Судова влада України" відповідну інформацію;

 - у всіх судах обмежено проведення нарад, семінарів, навчань та інших масових заходів, крім невідкладних, які проводяться в режимі відеоконференції, обмежено направлення працівників установ системи правосуддя  у відрядження, крім випадків, коли така участь є обов’язковою;

- обмежено контактування працівників  канцелярії з відвідувачами щодо приймання документів, шляхом встановлення на вході до будівлі (приміщення) суду скриньки для вхідної кореспонденції;

- при вході до будівлі (приміщення) суду всім громадянам та працівникам судової установи вимірюють температуру тіла;

- заборонено допуск у судові засідання та приміщення суду відвідувачів без засобів індивідуального захисту та осіб з ознаками респіраторних захворювань;

- обмежено допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань;

- в робочих кабінетах та інших приміщеннях проводиться щоденне вологе прибирання із використанням дезінфікуючих засобів;

- здійснюється додаткова дезінфекція і кварцування залів судових засідань та приміщень загального доступу;

- посилено заходи санітарного контролю: у службових і технічних приміщеннях проводиться щоденне вологе прибирання поверхонь, комп’ютерної техніки та телефонних апаратів з додаванням дезінфікуючого розчину, протирання дезінфікуючим розчином ручок вхідних дверей, у залах судових засідань, поручнів на сходах, у доступних для відвідувачів та працівників місцях розміщено засоби для дезінфекції рук.

З початку введення карантинних обмежень ДСА України налагодила щоденний моніторинг та оперативне реагування на можливі виклики для безперебійної роботи судової системи.

Апеляційними та місцевими судами, територіальними управліннями ДСА України та органами системи правосуддя, як розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, на наявні на той час кошти придбані засоби індивідуального захисту, у тому числі за рахунок перерозподілу наявних бюджетних призначень, затверджених Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".  

Величезну допомогу у боротьбі з коронавірусом надали судовій системі України іноземні партнери. Так, у межах реалізації Ініціативи "Модельні суди" проекту ЄС "Pravo-Justice" Вишгородський районний суд Київської області, Галицький районний суд міста Львова, Ковельський міськрайонний суд Волинської області, Краматорський міський суд Донецької області, Корольовський районний суд міста Житомира, Лозівський міськрайонний суд Харківської області, які є модельними судами, отримали засоби індивідуального захисту та дезінфекції.

Також з метою захисту життя та здоров'я суддів, працівників апарату суду та відвідувачів суду від короновірусу COVID-19 проект ЄС "Pravo-Justice" здійснив закупівлю та передав модельним судам тришарові захисні маски, безконтактні інфрачервоні термометри, безконтактні дезінфектори та антисептики для рук на загальну суму 260 222,52 грн.

Крім того, благодійну допомогу отримали від канадських партнерів суди Івано-Франківської, Одеської та Львівської областей, які є модельними регіонами українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи. Судам передано засоби індивідуального захисту для судів (сенсорні диспенсери, маски, рукавички, дезинфікуючий розчин).

Розуміючи необхідність суттєвого збільшення придбання захисних та дезінфікуючих засобів для органів системи правосуддя, Голова ДСА України Зеновій Холоднюк двічі звертався до Уряду (листи від 24.03.2020 № 11-5864/20 та від 28.04.2020 № 11-8551/20) щодо виділення додаткових бюджетних призначень.  Для цього було здійснено відповідний розрахунок потреби, яка склала 195,5 млн. гривень. Однак кошти на зазначені цілі, на жаль, на сьогодні не виділені.

Через це та низку інших об’єктивних факторів станом на 18.06.2020 року в судовій системі зафіксовано випадки зараження на COVID-19 у 51 працівника апарату суду та 12 суддів. На щастя, жодного летального випадку не трапилося, а захворілі на коронавірус поступово одужують.