flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ухвала по справі № 01-14-01/1198 від 27 липня 2021 року № 2 (закриття провадження у справі)

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА

27 липня 2021 року № 2                                       м. Черкаси                                 Справа 01-14-01/1198

                         Вх. суду № 9500/21 від 10.06.2021

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Безверхою І.М.,

за участю у судовому засіданні: Мисана В.М. (розпорядник майна боржника, особисто), Данильченка В.В. (від Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), представник за довіреністю),

у судове засідання не з’явились: представники від боржника, Головного управління ДПС у Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Кам'янського районного центру зайнятості, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області, Черкаського обласного комітету профспілки працівників  харчової промисловості, Заєць І.В., Гріднєва А.М., Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", Черкаської обласної прокуратури,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву від 09.06.2021 №02-07/593

заявника, розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Мисана В.М.,

про закриття провадження у справі

у справі за заявою

ініціюючого кредитора, Спільного підприємства Закритого акціонерного товариства "Украгробізнес",

до боржника, Державного підприємства "Кам'янський спиртово-горілчаний комбінат",

про банкрутство юридичної особи,

УСТАНОВИВ:

  1. Розпорядником майна, арбітражним керуючим Мисаном В.М., подано клопотання від 09.06.2021 №02-07/593 з вимогою: закрити провадження у справі про банкрутство ДП "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат".

  2. Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження за клопотанням та призначено його для розгляду у спрощеному провадженні по суті на 27.07.2021.

  3. Розпорядник майна боржника заявлене клопотання підтримав і пояснив,

що 20.10.2019 набрав чинності Закон України  від 02.10.2019 №145-IX "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", пунктом 2 розділу ІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого встановлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовується судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника, протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом; що під час процедури санації нерухоме майно таких підприємств може бути відчужене лише у випадках, передбачених планом  санації, погодженим з органом (суб'єктом), уповноваженим управляти державним майном;

що нормами вказаного Закону встановлено мораторій на застосування процедур санації та ліквідації у справах про банкрутство усіх державних підприємств або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, крім визначених підприємств, незалежно від того, чи були вони включені до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, отже стосовно ДП "Кам’янський спиртогорілчаний комбінат" застосувати процедури санації чи ліквідації неможливо;

що згідно з наказом Фонду державного майна України від 27.05.2021 №908 прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Кам’янський спиртогорілчаний комбінат";

що ч.5 ст.12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" передбачено, що справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до їх завершення. Провадження у справі про банкрутство таких підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника;

що з огляду на вказані обставини, провадження у справі про банкрутство ДП "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат" підлягає закриттю.

Решта присутніх у судовому засіданні представників заявлене клопотання підтримали.

  1. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника, які не прибули у судове засідання, були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи.

Ухвала суду від 22.06.2021, направлена на адресу Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" та кредитора ЗаєцьВ.І., повернута поштою з відміткою про відсутність адресатів за вказаною адресою.  

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до п.10 ч.2 ст.9 та ч.3 ст.10 Закону України "Про Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань": в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про (…) місцезнаходження юридичної особи; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч.10 ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні": реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою; у разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором; за адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцем проживання фізичної особи, яка не є підприємцем, визнається зареєстроване у встановленому законом порядку місце її проживання або перебування.

Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу (…), за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки (…) про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" та Заєць В.І. були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак участі повноважних представників у судове засідання не забезпечили, про причини їх неявки до суду не повідомили.

Явка розпорядника майна та боржника визнавалась обов'язковою. Явка решти учасників справи обов’язковою не визнавалась.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв’язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з’явились.

  1. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства (далі – Кодекс).

Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

  1. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд

встановив наступне.

14.04.2004 ухвалою суду порушено провадження у справі про банкрутство боржника, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Каплю С.В.

22.12.2004 ухвалою суду розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Шкуро С.А.

19.03.2013 ухвалою суду  припинено повноваження розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Шкуро С.А., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Клименко Я.А.

09.10.2019 згідно з розпорядження Кабінету Міністрів України №954-р "Деякі питання управління Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства об’єктами державної власності" ДП "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат" передано до сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, отже останнє є органом, уповноваженим управляти майном вказаної юридичної особи.

31.10.2019 ухвалою суду  визнано неналежним виконання арбітражним керуючим Клименко А.Я. покладених на неї ухвалою суду від 19.03.2013 повноважень розпорядника майна Державного підприємства Кам’янський спиртогорілчаний комбінат, відсторонено останню з ініціативи суду від виконання покладених на неї ухвалою суду від 19.03.2013 повноважень розпорядника майна Державного підприємства Кам’янський спиртогорілчаний комбінат у зв’язку з їх невиконанням; скликано збори комітету кредиторів за для розгляду питання про кандидатуру арбітражного керуючого на посаду розпорядника майна боржника; запропоновано комітету кредиторів надати суду пропозицію про кандидатуру арбітражного керуючого на посаду розпорядника майна боржника.

04.12.2019 №1 ухвалою суду за пропозицією комітету кредиторів призначено розпорядником майна Державного підприємства Кам’янський спиртогорілчаний комбінат арбітражного керуючого Мисана В.М. та продовжено строк процедури розпорядження майном боржника.

04.12.2019 №2 і №3 ухвалами суду здійснено заміну первісного учасника справи, Міністерства аграрної політики та продовольства України, на його правонаступника, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

         27.05.2021 Фондом державного майна України видано наказ №908, згідно з яким прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат" шляхом продажу на аукціоні з умовами (а.с.140 т.16).

         09.06.2021 згідно із поточним звітом розпорядником майна боржника №02-07/592 фінансово-господарський стан ДП "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат" характеризується стійкою неплатоспроможністю, відсутністю рентабельності виробництва, надмірним зносом основних засобів та наявністю типових ознак банкрутства; ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, дій з приховування банкрутства не виявлені; у зв'язку з відсутністю інвестицій у виробництво, відсутністю інноваційної активності у підприємства, останнє має занадто низькі показники рентабельності; відсутність попиту та замовлень на основну продукцію призвели до відсутності прибутку, у зв'язку з чим підприємство припинило свою діяльність ще у 2008 році; проведення санації можливе лише за умови залучення державних коштів або коштів приватних інвесторів; збільшення фінансового левериджу (співвідношення між позиковим і власним капіталом) пов'язане зі збільшенням частки позикового капіталу, тому існує визначений ризик у залученні позикового капіталу, що виправдовується лише тоді, коли прибуток, отриманий від ефективного використання активів, перевищує процентні ставки по отриманих кредитах; інвестор ТОВ "КВАТТРО ЕНЕРДЖІ", який виявляв бажання взяти участь у відновленні платоспроможності ДП "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат", не міг надати конкретної пропозиції та з лютого 2021 не бере участі у спільних зустрічах.

09.06.2021 комітетом кредиторів боржника прийнято рішення про закриття провадження у справі з огляду на норми Закону України від 02.10.2019 №145-IX "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" та наказ Фонду державного майна України від 27.05.2021 №908 "Про прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат (код за ЄДРПОУ 00376998)" (а.с.133 т.16).

10.06.2021 розпорядник майна боржника звернувся до суду з клопотанням, яке розглядається.

  1. Згідно з нормами Господарського процесуального кодексу України:

ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з нормами Кодексу України з процедур банкрутства:

ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України;

ч.1 і 2 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право звертатися до господарського суду  та суду загальної юрисдикції  у випадках, передбачених цим Кодексом (…); арбітражний керуючий зобов'язаний (…) проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника (…);

п.6 ч.8 ст.48. До компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника;

п.9 ч.1, ч.2 і 3 ст.90. Господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених законом; провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами (…) 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом (…); про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала;

ч.2 ст.96. Кабінет Міністрів України вживає заходів для запобігання банкрутству державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначає оптимальні шляхи відновлення їх платоспроможності та координує дії відповідних органів виконавчої влади.

Згідно з нормами Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна":

п.20, 22 і 26 ч.1 ст.1. Приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями; рішення про приватизацію - рішення, що приймається органами приватизації щодо кожного об’єкта приватизації шляхом видання наказу; органи приватизації - Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, органи приватизації територіальних громад;

ч.1 ст.4. До об’єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об’єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України;

ч.5 ст.12.  Справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника (…);

ч.1 ст.13. Приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом продажу об’єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі аукціоні з умовами.

Згідно із Законом України від 02.10.2019 №145-IX "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації":

п.3 розділу ІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовується судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника, протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.

  1. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі ч.5 ст.12 Закону України "Про приватизацію об'єктів державного та комунального майна" та наказу Фонду державного майна України від 27.05.2021 №908 "Про прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства "Кам'янський спиртогорілчаний комбінат (код за ЄДРПОУ 00376998)".

Керуючись п.9 ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства, ч.5 ст.12 Закону України "Про приватизацію об'єктів державного та комунального майна"  суд –

УХВАЛИВ:

  1. Клопотання розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Мисана В.М., від 09.06.2021 №02-07/593 задовольнити повністю.

Закрити провадження у справі.

Ухвала суду набрала законної сили 27.07.2021. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 09.08.2021.

Направити цю ухвалу боржнику, розпоряднику майна боржника, кредиторам (7), Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Державному концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", Черкаській обласній прокуратурі, Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Київ).

 

Суддя                                                                                                                                     Хабазня Ю.А.