flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ухвала по справі № 925/1630/20 від 10 жовтня 2023 року (відкриття провадження у справі про банкрутство)

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

10 жовтня 2023 року                                          м. Черкаси                                      Справа № 925/1630/20

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Миколенко А.С.,

за участю у судовому засіданні: Ігнатенка А.В. (від ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", директор, особисто), Нечипоренко Ж.М. (від ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", адвокат, за ордером), Жирної Я.В.. (від АТ "ДАК "Автомобільні дороги України", самопредстаництво), Харченка В.М. (від Державного агентства відновлення та розвитку   інфраструктури України, самопредставництво)

у судове засідання не з’явились представники: від ТОВ "Статусінвестгруп", від ДП "Кіровоградський облавтородор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", від ТОВ "БК "Тандем", від Климчука О.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду матеріали справи за заявами

ініціюючих кредиторів, 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Тандем", 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп", 3) Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", 4) Климчука Олександра Івановича

до боржника, Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

про відкриття провадження у справі про банкрутство,

УСТАНОВИВ:

  1. Товариством з обмеженою відповідальністю "БК "Тандем", Товариством з обмеженою відповідальністю "Статусінвестгруп", Дочірнім підприємством "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та Климчуком Олександром Івановичем подані заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (18006, м.Черкаси, бульв.Шевченка,389, ідентифікаційний код 31141625).
  2. Суд відповідно до положень ч.4 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства подані заяви розглянув одночасно.
  3. 3. Заявник у заяві від 17.12.2020 №1-с-ч (а.с.1 т.1) та його представник у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали повністю.
  4. Боржник у відзиві від 13.01.2021 №36/11 (а.с.2 т.2) та його представник у судовому засіданні проти відкриття справи про його банкрутство заперечили і пояснили, що відповідно до ч.1 ст.516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом; що у п.11.5 договорів на поставку товарів від 04.04.2017 №04/Т-17 та №04/2Т-17 зазначено, що відступлення права вимоги та (або) переведення боргу за цим договором однією із сторін та інших (третіх) осіб, допускається виключно за умови письмового погодження з іншою стороною; що аналогічні положення містить договір від 04.04.2017 №04/01-17; що боржник такого погодження ні в усній, ні у письмовій формі не надавав; що таким чином, відповідно до ст.215 ЦК України договір про відступлення права вимоги від 20.10.2020 №20/10/2020 та визнання ТОВ "БК "Тандем" новим кредитором боржника, підлягає визнанню недійсним; що у зв'язку з цим боржник 11.01.2021 звернувся з відповідним позовом до Господарського суду Полтавської області; що вказані обставини свідчать про наявність спору про право; що стягнення боргу здійснюється у межах відкритих виконавчих проваджень, однак оскільки рахунки боржника заблоковані, коли відбудеться його погашення, невідомо.
  5. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

  1. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд вважає, що заява ТОВ "БК "Тандем", яка була подана першою, підлягає задоволенню з наступних підстав.

6.1. 08.11.2001 за №1056 Указом Президента України "Про заходи щодо підвищення ефективності управління дорожнім господарством України" Кабінету Міністрів України доручено утворити Державну акціонерну компанію "Автомобільні дороги України" передавши до її статутного фонду майно державних підприємств, що входили до складу Української державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг. Постановою Кабінету Міністрів від 28.02.2002 №221 утворено ВАТ "Автомобільні дороги України" (далі – Компанія).

Згідно з пунктом 1 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №439, Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) є центральним органом виконавчої влади діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.

Наказом Державної служби автомобільних доріг України від 05.03.2002 №93 утворено Компанію та передано до її статутного фонду майно державних підприємств, які належать до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України з наступним перетворенням їх у дочірні підприємства Компанії. Наказом Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 №156 утворено дочірні компанії, (зокрема, Дочірнє підприємство "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства  "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України") на базі реорганізованих дорожніх державних підприємств та передано частину майна і коштів Компанії дочірні підприємствам.

Згідно із пунктом 4.1 статуту Компанії засновником і єдиним акціонером компанії є держава в особі Державного агентства автомобільних доріг України, управління корпоративними правами держави стосовно Компанії здійснює Державне агентство автомобільних доріг України, органами управління відповідно до Статуту є Загальні збори, Наглядова рада, Правління, Ревізійна комісія. Згідно з пунктом 10.1 Статуту Вищим органом Компанії є загальні збори, до прийняття рішення щодо приватизації компанії функції з управління корпоративними правами державою виконується безпосередньо Державним агентством автомобільних доріг України одноосібно без скликання зборів акціонерів, Державне агентство автомобільних доріг України здійснює управління Компанією шляхом прийняття рішень у формі відповідних письмових документів з питань які віднесені до компетенції Вищого органу 

Згідно з пунктом 1,5 Статуту Компанія та її дочірні підприємства відносяться до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 номер 456/11 "Про положення про Державне агентство автомобільних доріг України, є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України та виконує повноваження Вищого органу управління компанії як акціонера. 

6.2. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та підприємців станом боржник зареєстрований як юридична особа (а.с.60 т.1).

Згідно зі Статутом ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", який затверджено Державним агенством автомобільних доріг України 09.08.2019 №268: підприємство створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 №156 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №221 "Про утворення відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", а також наказу Державної служби автомобільних доріг України від 05.03.2002 №93; засновником підприємства є АТ "ДАК "Автомобільні  дороги України", 100% акцій якого належить державі; підприємство є юридичною особою, несе відповідальність за своїми зобов'язаннями згідно із законодавством; підприємство не відповідає за зобов'язання засновника; засновник не відповідає за зобов'язання підприємства, окрім випадків, встановлених законом; майно підприємства складається з майна, валсником якого є засновник, що закріплене за підприємством на праві господарського віддання, майна, набутого підприємством у власність та майна, що належить підприємству на інших речових правах; засновник, як власник майна, закріпленого за підприємством, здійснює контроль за його використанням і збереженням; до компетенції засновника належать повноваження визначені законодавством, цим Статутом, Статутом Засновника та внутрішніми (локальними) документами засновника, зокрема, але не виключно: створення/ліквідація дирекції колегіального виконавчого органу підприємства та визначення її кількісного складу; за погодженням із Вищим органом Засновника призначення/звільнення директора членів дирекції, заступників директора, головного інженера, головного бухгалтера підприємств (а.с.150 т.2, а.с.70 т.4).

6.3. Боржник мав Спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, виданий 25.03.2020 №ЧК 3-2020-10 із терміном його дії до 25.03.2023. Згідно з листом УСБУ в Черкаській області від 16.09.2021 №26/Н-265/9/31 такий дозвіл був скасовний на підставі прийнятого Упралінням рішення від 10.08.2022 (а.с.149 т.2, а.с.69 т.4, а.с.16,55 т.5, а.с.175,182,269 т.5, а.с.57 т.6, а.с.133 т.7).

6.4. Згідно з листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 12.01.2021 №50-12.05-0095  останнє у створенні та приватизації майна боржника участі не приймало, управління корпоративними правами та державним майном, що не увійшло до статутного капіталу, не здійснювало; відповідно до Законів України "Про управління об'єктами державної власності", "Про Фонд державного майна України", постанов Кабінету Міністрів України від 30.11.2005 №1121 "Про затвердження Методики проведення інвентаризації об'єктів державної власності" та від 14.04.2004 №467 "Про затвердження Положення про Єдиний реєстр об'єктів державної власності" формує та веде Єдиний реєстр об'єктів державної власності згідно з наданою суб'єктами управління інформацією щодо об'єктів державної власності Фонд державного майна України (а.с.17 т.2).

6.5. Ініціюючий кредитор має грошові вимоги до боржника у загальній сумі 580 566,52 грн., які підтверджуються наступними документами:

судовим наказом Господарського суду Черкаської області від 26.12.2019 у справі №925/1516/19 про стягнення з боржника на користь ТОВ "БК "Тандем" 141 852,42 грн. заборгованості за договором купівлі-продажу (поставки) товарів (з доставкою) від 09.08.2018 №94, а також 192,10 грн. судового збору (а.с.9 т.1);

судовим наказом Господарського суду Черкаської області від 24.12.2019 у справі №925/1518/19 про стягнення з боржника на користь ТОВ "БК "Тандем" 42 419,31 грн. заборгованості за договором купівлі-продажу (поставки) товарів (з доставкою) від 02.08.2018 №90, а також 192,10 грн. судового збору (а.с.11 т.1);

судовим наказом Господарського суду Черкаської області від 24.12.2019 у справі №925/1519/19 про стягнення з боржника на користь ТОВ "БК "Тандем" 65 030,90 грн. заборгованості за договором купівлі-продажу (поставки) товарів (з доставкою) від 05.04.2019 №41, а також 192,10 грн. судового збору (а.с.13 т.1).

Вищевказані судові накази є чинними і не скасовані.

Виконавчі провадження №62381830, №62381620 та №62380958 з виконання вказаних вище судових рішень відкриті постановами Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 18.06.2020 та 19.06.2020 відповідно (а.с.7-20 т.1). Відомості про погашення боржником заборгованості ініціюючому кредитору від боржника суду не надані, погашення заборгованості ініціюючому кредитору боржником у примусовому чи добровільному порядку не здійснено.

Згідно з укладеним 20.10.2020 між ТОВ "БК "Тандем" та ТОВ "Автотрансальянс" договором відступлення права вимоги №20/10/2020 (а.с.21 т.1) до  Нового кредитора (ТОВ "БК "Тандем") перейшло право вимагати від боржника (ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") виконання судових рішень Господарського суду Черкаської області:

судового наказу від 28.11.2019 у справі №925/1388/19 про стягнення з боржника на користь ТОВ "Автотрансальянс" 14 089,99 грн. заборгованості за договором на поставку товарів від 04.04.2017 №04/2Т-17 та 192,10 грн. судового збору. (а.с.49 т.1);

судового наказу від 27.11.2019 у справі №925/1389/19 про стягнення з боржника на користь ТОВ "Автотрансальянс" 29 609,53 грн. заборгованості за договором  на поставку товарів від 04.04.2017 №04/Т-17, а також 192,10 грн. судового збору. (а.с.50 т.1);

рішення суду від 30.01.2020 у справі №925/1390/19 про стягнення з боржника накористь ТОВ "Автотрансальянс" 282 368,34 грн. заборгованості за договором надання послуг від 04.04.2017 №04/1-17, а також 4 235,53 грн. судового збору (а.с.51 т.1).

Судові рішення є чинними і не скасовані.

Згідно з відомостями АСВП за вказаними судовими рішеннями Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) відкриті виконавчі провадження №62382020, №62382285, та №62382439 (а.с.57-59 т.1). Відомості про погашення боржником заборгованості ініціюючому кредитору від боржника до суду не подані, погашення заборгованості ініціюючому кредитору боржником у примусовому чи добровільному порядку не здійснено.

Загальна сума заборгованості боржника перед ініціюючим кредитором становить 580 566,52 грн. Вказана сума є безспірною.

  1. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.06.2022 у справі №925/1630/20 залучено Державне агентство автомобільних доріг України до участі у справі як орган, уповноважений управляти майном боржника (а.с.92 т.5). Згідно з наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 30.01.2023 №Н-52/14-00 Державне агентство автомобільних доріг України з 31.01.2023 перейменоване на Державне агентство відновлення та розвитку  інфраструктури України (а.с.243 т.5, а.с.196 т.8).

21.07.2023 до суду надійшла заява боржника від 19.07.2023 №50/11 (вх.суду №12103/23 від, а.с.47 т.8) з вимогою залучити Відкрите акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача (боржника).  

Заява обгрунтована тим, що ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" з 2002 року є органом, уповноваженим управляти майном боржника, отже рішення у справі може вплинути на його права або обов'язки; що натомість Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (яке є правонаступником Державного агентства автомобільних доріг України), залучене до участі у справі ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.06.2022  в якості органу, уповноваженого управляти майном боржника, жодного відношення до останнього не має.

У судовому засіданні представники АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" клопотання підтримали, а представники ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", ТОВ "БК "Тандем" та Климчука О.І.  – залишили вирішення клопотання на розсуд суду. При цьому представник ТОВ "БК "Тандем" вважає, що не може бути у справі дві особи з повноваженнями органу, уповноваженого управляти майном, а представник Климчука О.І. вважає, що АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" в даному випадку є заінтересованою особою стосовно боржника.

15.08.2023 від боржника надійшла заява від 10.08.2023 №109/11 (вх.суду №13421/23 від 15.08.2023, а.с.222 т.8) з вимогою залучити в якості заінтересованої особи стосовно боржника юридичну особу ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", яка здійснює контроль над боржником.

04.01.2021 від АТ "ДАК "Автомобільні дороги України"Ц надійшла заява від 30.12.2020 №1/16-10/3244 (вх.суду №80/21 від 04.01.2021, а.с.107 т.1) з вимогою про залучення його до участі у справі як засновника боржника.

  1. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника, які не прибули у судове засідання, були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак про причини неявки до суду не повідомили чи й будь-яких інших заяв до суду не надіслали.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв’язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з’явились.

  1. Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:

ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

ч.1 ст.73 – доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;

ч.1 ст.74 – кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень;

ч.4 ст.75 – обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з Кодексом України з процедур банкрутства:

ст.1. (…) боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов’язання, строк виконання яких настав; (…) грошове зобов’язання (борг) - зобов’язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов’язань належать також зобов’язання щодо сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов’язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов’язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов’язань боржника, у тому числі зобов’язань щодо сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов’язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров’ю громадян, зобов’язання з виплати авторської винагороди, зобов’язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов’язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов’язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов’язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви;

заінтересовані особи стосовно боржника - юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює контроль над боржником, юридична або фізична особа, контроль над якою здійснює боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, які входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до відкриття провадження у справі про банкрутство, а також особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою - боржником, а саме: подружжя та їхні діти, батьки, брати, сестри, онуки, а також інші особи, щодо яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими; для цілей цього Кодексу заінтересованими особами стосовно арбітражного керуючого чи кредиторів визнаються особи в такому самому переліку, як і заінтересовані особи стосовно боржника;

уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника - особа, уповноважена вищим органом управління боржника представляти інтереси засновників під час провадження у справі про банкрутство з правом дорадчого голосу;

учасники у справі про банкрутство (неплатоспроможність) - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, Фонд державного майна України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника;

ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;

ч.1 ст.28. Кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією визначається судом шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору (…);

абз.2, 3 і 4 п.2-1 розділу Прикінцеві та перехідні положення. Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених       частиною першою       статті 34,        частиною другою       статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією. Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим  частиною третьою статті 28 цього Кодексу. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в        абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією;

ч.2 ст.30. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень;

ч. 4 ст.34. (...) У разі подання до відкриття провадження двох чи більше заяв кредиторів про відкриття провадження у справі про банкрутство господарський суд призначає заяви до розгляду в одному судовому засіданні, за результатами якого за заявою, що подана першою, у разі її відповідності вимогам цього Кодексу, відкриває провадження у справі про банкрутство. Інші заяви господарський суд залишає без розгляду. Залишення заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство без розгляду з підстав, визначених цією статтею, не перешкоджає зверненню такого кредитора як конкурсного з вимогами до боржника у порядку, визначеному статтею 45 цього Кодексу.

ч.3-5 ст.39. Якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість. У разі якщо до господарського суду до дня підготовчого засідання надійшло кілька заяв і одна з них прийнята судом до розгляду, інші ухвалою господарського суду приєднуються до матеріалів справи і розглядаються одночасно. У разі визнання вимог заявника необґрунтованими господарський суд оцінює обґрунтованість вимог інших заяв кредиторів, приєднаних до матеріалів справи, і вирішує питання про відкриття провадження у справі у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість. У разі якщо до господарського суду до дня підготовчого засідання надійшло кілька заяв і одна з них прийнята судом до розгляду, інші ухвалою господарського суду приєднуються до матеріалів справи і розглядаються одночасно. У разі визнання вимог заявника необґрунтованими господарський суд оцінює обґрунтованість вимог інших заяв кредиторів, приєднаних до матеріалів справи, і вирішує питання про відкриття провадження у справі у порядку, передбаченому цією статтею. За результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про: відкриття провадження у справі; відмову у відкритті провадження у справі;

абз.1 ч.9 ст.39. З метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, на офіційному веб-порталі судової влади України не пізніше наступного дня з дня постановлення ухвали суду про відкриття провадження у справі господарський суд оприлюднює повідомлення про відкриття провадження у справі боржника (офіційне оприлюднення);

ч.2 ст.44. Процедура розпорядження майном боржника вводиться строком до 170 календарних днів.

Відповідно до Закону України "Про управління об’єктами державної власності":

ч.2 ст.5. Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України: 1) визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності; (…) 18) визначає порядок: а) здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності (такий порядок  затверджено постановою Кабінету Міністрів України
від 19 червня 2007 року №832).

Стаття 6. Повноваження уповноважених органів управління

ч.1 ст.6. Уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: 1) приймають рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності; (…) 3) затверджують статути (положення) підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, і господарських структур та здійснюють контроль за їх дотриманням; 4) призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних унітарних підприємств, у яких не утворено наглядову раду, установ, організацій та господарських структур, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та в яких не утворено наглядову раду, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог; (…) 10) передають функції з управління об’єктами державної власності господарським структурам та здійснюють контроль за діяльністю господарських структур;

  1. Аналізуючи установлені обставини суд дійшов висновку про неспроможність боржника виконати майнові зобов'язання перед ТОВ "БК "Тандем", строк яких настав. Вказані обставини є правовою підставою відкриття провадження у справі про банкрутство боржника.

Ініціюючий кредитор має грошові вимоги до боржника у загальній сумі 580 566,52 грн., які підтверджуються чинними судовими рішеннями Господарського суду Черкаської області від 26.12.2019 у справі №925/1516/19, від 24.12.2019 у справі №925/1518/19, від 24.12.2019 у справі №925/1519/19, від 28.11.2019 у справі №925/1388/19, від 27.11.2019 у справі №925/1389/19, від 30.01.2020 у справі №925/1390/19.

Суд відхиляє доводи боржника про наявність "спору про право", оскільки боржник звернувся до Господарського суду Полтавської області із позовом про визнання недійсним договору про відступлення права вимоги від 20.10.2020 №20/10/2020 (за яким до ТОВ "БК "Тандем" перейшло право вимоги до боржника) 11.01.2021, тобто після подання ТОВ "БК "Тандем" заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (17.12.2020). Крім того, рішенням Господарського суду Полтавської області від 21.10.2021 у справі №917/973/21 у задоволенні позовних вимог боржника відмовлено повністю (а.с.31 т.9).

Суд вважає, що вимоги заявника підлягають визнанню у повному обсязі у розмірі 661 886,52 грн. (з них: 21 020,00 грн. – судові витрати, які підлягають погашенню у першу чергу; 60 300,00 грн. – авансована винагорода арбітражному керуючому, яка підлягає погашенню у першу чергу; 580 566,52 грн. – вимоги, не забезпечені заставою, які підлягають погашенню у четверту чергу).

  1. Відповідно до абз.4, 7 ч.8 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства суд зобов’язаний ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів і вжити заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави.
  2. Ініціюючим кредитором подано клопотання від 08.08.2023 №08/08-21 (а.с.251 т.8) про призначення розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Шершня Юрія Сергійовича.

У справі наявні також заяви арбітражних керуючих про згоду стати розпорядником майна у цій справі: Полякова С.М. від 24.12.2020 №01-20/79 (а.с.95 т.1), Рибачука В.В. від 28.12.2020 №001 (а.с.97,106 т.1), Єрохіна О.П. від 11.01.2021 №01-21/01 (а.с.142 т.1, а.с.96 т.2), Носань Н.С. від 05.11.2021 №02/556 (а.с.33 т.6), Зубка А.М. від 09.06.2021 №08.06/01-06 (а.с.112 т.7), Сєребреннікова Д.В. від 20.05.2021 301-25/7 (а.с.73 т.4), Зайцева Д.С. від 11.07.2022 №01-21/513 (а.с.106 т.5, а.с.63,124 т.8), Мучинського І.Д. від 05.08.2022 №01-10/41 (а.с.129 т.5).

Арбітражний керуючий Шершень Ю.С. подав заяву про згоду виконувати повноваження розпорядника майна у цій справі, а також документи, що підтверджують його право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, досвід та професійні якості, зокрема: копію Свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №410, виданого 01.03.2013 (наказ Міністерства юстиції України від 20.02.2013 №300/5); Свідоцтва про підвищення кваліфікації №161, копію договору добровільного страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керуючого від 21.10.2022 №046-0001833/01ВАК; Свідоцтва про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємства та господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 відсотків акцій (часток) належать державі від 15.09.2023 №64 (а.с.252-259 т.8, а.с.134 т.9).

Суд призначає розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Шершня Ю.С. відповідно до вимог ст.28 та абз.2, 3 і 4 п.2 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу України з процедур банкрутства.

У зв'язку з цим, у задоволенні заяв арбітражних керуючих Полякова С.М., Рибачука В.В., Єрохіна О.П., Носань Н.С., Зубка А.М., Сєребреннікова Д.В., Зайцева Д.С. та Мучинського І.Д. слід відмовити.  

  1. При призначенні розпорядника майна боржника суду належить встановити розмір його основної грошової винагороди та джерела її сплати. Оскільки ініціюючим кредитором та боржником не надано довідки про середньомісячну заробітну плату керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі про банкрутство, суд визначає основну грошову винагороду у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень за рахунок коштів, авансованих до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі ініціюючим кредитором боржником на депозитний рахунок Господарського суду Черкаської області.

Кошти перераховуються розпоряднику майна з депозитного рахунку Господарського суду Черкаської області відповідно до ухвали суду, яку суд постановляє на підставі заяви розпорядника майна, поданої до суду після виникнення права вимоги основної грошової винагороди в арбітражного керуючого, та в межах авансованої суми.

  1. Згідно з ч.1 і 3 ст.123 ГПК України: судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи; до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду. Отже визначений ГПК України перелік судових витрат не є вичерпним.

Однак Кодекс не визначає у яку чергу підлягають погашенню судові витрати, в тому числі сплачений ініціюючим кредитором судовий збір та авансована грошова винагорода, проте передбачає погашення у першу чергу витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.

Оскільки сплата судового збору та авансування грошової винагороди арбітражного керуючого у справі про банкрутство передбачені Кодексом, суд приходить до висновку, що і судовий збір, і авансування винагороди арбітражного керуючого належать до судових витрат, які підлягають погашенню у першу чергу.

При подачі заяви ініціюючим кредитором було сплачено судовий збір у сумі 21 020,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 15.12.2020 №526 (а.с.5 т.1), а також авансовано винагороду арбітражному керуючому у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за три місяці виконання ним повноважень у сумі 60 300,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 15.12.2020 №527 та платіжною інструкцією від 12.09.2023 338 (а.с.6 т.1, а.с.121 т.9).

  1. У зв’язку з відкриттям провадження у справі необхідно здійснити офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника на офіційному веб-порталі судової влади України.
  2. Заяви ТОВ "Статусінвестгруп" від 26.05.2021 №2021/05/26-1, Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" від 14.06.2021 №588, Климчука Олександра Івановича від 10.11.2021 про відкриття провадження у справі про банкрутство необхідно залишити без розгляду відповідно до прямої вказівки на таку дію у абзаці 21 частини 4 статті 34 Кодексу України з процедур банкрутства.
  3. Виходячи із наданих актами законодавства і Статутами правомочностей (боржника утворено Укравтодором, його Статут затверджено Укравтодором, призначення і звільнення директора боржника здійснюється Компанцією за погодженням із Укравтодором) Укравтодор є "уповноваженим органом управління боржником" в розумінні Закону України "Про управління об’єктами державної власності" (ст.5 і 6) та "органом, уповноваженим управляти державним майном" в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства (ст.4, 12, 12-1, 34, 35 ч.3, 36, 39, 41, 48, 50, 51, 59, 96), який для участі у справі повинен визначити "представника органу, уповноваженого управляти державним майном", в тому числі й для участі у зборах кредиторів та комітету кредиторів (ст.48 Кодексу).

Компанія ж є засновником боржника і заінтересованою особою стосовно боржника, яка для участі у справі може визначити "уповноважену особу засновника" як це передбачено Кодексом.

Керуючись ст. 8, 28, 30, 34, 35, 39, 41, 44, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд

УХВАЛИВ:

  1. Відкрити провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (18006, м.Черкаси, бульв.Шевченка,389, ідентифікаційний код 31141625).

2.Визначити наступний розмір вимог ініціюючого кредитора:

21 020,00 грн. – судові витрати, які підлягають погашенню у першу чергу;

60 300,00 грн.авансованої грошової винагороди арбітражному керуючому, яка підлягає погашенню у першу чергу;

249 878,93  грн. – вимоги, не забезпечені заставою, які підлягають погашенню у четверту чергу.

  1. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.
  2. Ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів.
  3. Призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Шершня Юрія Сергійовича (адреса офісу: 36000, м.Полтава, вул.Анатолія Кукоби, б.17/2, офіс №1; адреса для листування: 36029, м.Полтава, вул.Рєпіна, б.9, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого /розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора/, видане Міністерством юстиції України 01.03.2013№410, наказ від 20.02.2013 №300/5, Свідоцтво про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 відсотків акцій (часток) належать державі від 15.09.2013№64, видане Приватним вищим навчальним закладом "Міжнародний інститут бізнесу").
  4. Встановити розмір оплати послуг розпорядника майна боржника – три мінімальні заробітні плати за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень.

Встановити джерелом сплати послуг – авансування коштів ініціюючим кредитором у розмірі, зазначеному у цьому пункті ухвали суду, на депозитний рахунок Господарського суду Черкаської області.

  1. Вжити заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику (Дочірньому підприємству "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (18006, м.Черкаси, бульв.Шевченка,389, ідентифікаційний код 31141625) та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати нерухоме майно, основні засоби та предмети застави.
  2. Встановити строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів до 30.11.2023.

Розпоряднику майна забезпечити: розгляд вимог конкурсних кредиторів; надіслання повідомлень заявникам про повне або часткове їх визнання чи відхилення із мотивованим обґрунтуванням підстав відхилення; надання суду копій надісланих повідомлень та доказів їх надіслання.

  1. Визначити 30.11.2023 датою складення розпорядником майна реєстру вимог кредиторів та подання його на затвердження до господарського суду.
  2. Визначити 14.12.2023 датою попереднього засідання суду. Про час і місце проведення засідання повідомити учасників провадження у справі про банкрутство боржника додатково винесеною ухвалою.
  3. Встановити строк проведення розпорядником майна разом з боржником інвентаризації майна боржника до 10.12.2023. За результатами надати суду акт інвентаризації майна та визначену суму вартості активів (баланс).
  4. Заяви ТОВ "Статусінвестгруп" від 26.05.2021 №2021/05/26-1, Дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" від 14.06.2021 №588, Климчука Олександра Івановича від 10.11.2021 про відкриття провадження у справі про банкрутство залишити без розгляду відповідно до абзацу 21 частини 4 статті 34 Кодексу України з процедур банкрутства.
  5. Відмовити у задоволенні заяв арбітражних керуючих Полякова С.М. від 24.12.2020 №01-20/79, Рибачука В.В. від 28.12.2020 №001, Єрохіна О.П. від 11.01.2021 №01-21/01, Носань Н.С. від 05.11.2021 №02/556, Сєребреннікова Д.В. від 20.05.2021 301-25/7, Зайцева Д.С. від 11.07.2022 №01-21/513, Мучинського І.Д. від 05.08.2022 №01-10/41 про призначення їх розпорядником майна боржника.
  6. Визнати Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення) органом уповноваженим управляти майном боржника та залучити до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном. Для участі у справі Агентству відновлення необхідно направити до суду документи про осіб, які будуть/призначені такими представниками (ПІБ, повноваження, електронна і поштова адреса, засоби зв’язку).
  7. Визнати Акціонерне товариство "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" засновником боржника і заінтересованою особою стосовно боржника, якому для участі у справі необхідно визначити та направити до суду документи про "уповноважену особу засновника" як це передбачено Кодексом (ПІБ, повноваження, електронна і поштова адреса, засоби зв’язку).

Ухвала суду набрала законної сили 10.10.2023. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено 23.10.2023.

Направити цю ухвалу рекомендованим листом: боржнику, арбітражному керуючому Шершню Ю.С., а також ініціюючим кредиторам (4), державному реєстратору (Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради – для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), заінтересованій особі стосовно боржника (Акціонерному товариству "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України"), органу, уповноваженому управляти майном боржника (Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України), а також для відома: Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Київ), Черкаському районному суду, Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, Головному управлінню статистики у Черкаській області, електронною поштою – арбітражним керуючим Полякову С.М. (2752203219@mail.gov.ua), Рибачуку В.В.(rubachyk26@ukr.net), Єрохіну О.П. (2654310375@mail.gov.ua), Носань Н.С. (natali_nosan@ukr.net), Зубку А.М. (4229745@gmail.com), Сєребреннікову Д.В. (121-112@ukr.net), Зайцеву Д.С. (us8ijn@gmail.com), Мучинському І.Д. (abask1975@gmail.com).

Направити Другому відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) наказ для виконання п.7 резолютивної частини цієї ухвали суду,

Суддя                                                                                                                              Ю.А. Хабазня